Kilka tygodni temu zadzwoniła do mnie Patrycja Dańków, która realizuje swój niezwykły projekt pod nazwą Kultura Umysłu. Zaproszenie mnie do tego cyklu wywiadów to duże wyróżnienie. Zapraszam do rozmowy, w której opowiadam o tym dlaczego zawodowo zajęłam się społeczną odpowiedzialnością biznesu,  co wpłynęło na decyzję o pisaniu bloga na temat odpowiedzialnej mody i jak widzę pracę nad odpowiedzialnością w firmach.

„Marto, na co dzień realizujesz projekty doradcze i badawcze w ramach koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Dlaczego wybrałaś właśnie CSR?

To efekt poszukiwania własnej drogi, zawodu, do którego jestem przekonana, profesji, w którą wierzę, aż w końcu zajęcia zgodnego z własnymi wartościami. Moje poszukiwania rozpoczęły się na studiach, kiedy to łączyłam dwa kierunki: zarządzanie i marketing oraz socjologię na UMK w Toruniu. Kiedy zbliżał się czas pisania prac magisterskich, zastanawiałam się jak połączyć te dwie dyscypliny. Intuicyjnie czułam, że kwestie społeczne mocno wiążą się ze światem biznesu, choć na początku XXI wieku takie teorie brzmiały mało realistycznie. Biznes rządził się swoimi prawami, i nie było w nim wówczas miejsca na myślenie o negatywnym lub pozytywnym wpływie firmy na ludzi, czy na środowisko. Według mnie każda firma istnieje nie tylko dzięki ludziom, którzy w niej pracują. Równie ważni są dostawcy i klienci, dlatego szczególną uwagę powinniśmy skupiać na „dobrostanie” różnych grup społecznych. Intuicja mnie nie zawiodła. Po studiach, w 2005 roku trafiłam na studia podyplomowe w Krakowie, na których poznałam Bolesława Roka, Agatę Stafiej-Bartosik i Przemysława Pohrybieniuka – wykładowców, którzy zaczęli w Polsce promować społeczną odpowiedzialność biznesu. To był strzał w dziesiątkę! Znalazłam ten ostatni element układanki, który pozwolił mi ułożyć wizję mojego zawodowego życia. Od tego momentu wiedziałam, czym będę się zajmować. Zdecydowałam się więc, na rozpoczęcie studiów doktoranckich i napisanie pracy na temat zupełnie nowy na uczelni – taki, który mnie pasjonował. Po obronie pracy doktorskiej założyłam firmę, w ramach której zajmuję się doradztwem, badaniami i edukowaniem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. ….”

Dalsza część wywiadu na stronie Kultury Umysłu tutaj.

 

W górę